Dolina Bogów w legalnej telewizji internetowej

W czasie pandemii koronawirusa niewielu twórców filmowych zdecydowało się na premierę swoich produkcji. Inaczej jednak było w przypadku Lecha Majewskiego i jego filmu „Dolina Bogów”. Obecnie tę produkcję można zobaczyć w ofercie legalnie działającej telewizji internetowej. Czego dotyczy?

tv photo

Polski film z zagraniczną obsadą

„Dolina Bogów” jest wielowymiarowym filmem, który został wyreżyserowany przez niezależnego artystę – Lecha Majewskiego. Przeplatają się w nim trzy wątki, które zmuszają widza do myślenia, ale i dają dużą swobodę interpretacyjną. Bohaterami pierwszego z wątków „Doliny Bogów” są Indianie Navaho, żyjący blisko natury i w zgodzie z nią. Na tytułowej pustyni – w Dolinie Bogów położonej w stanie Utah, dwa tysiące metrów nad poziomem morza, w niezwykłym, zachwycającym krajobrazie prowadzą swój żywot w otoczeniu wielkich figur jeźdźców wyrzeźbionych w kamieniu przez czas i erozję. Mają niewiele. Ktoś mógłby powiedzieć, że żyją w skrajnej nędzy, ale nie brakuje im poczucia własnej godności. Przy życiu z pewnością trzyma ich wiara w duchy bogów i ogromny szacunek, jaki okazują dla tego, co już było. Przeszłość jest dla nich źródłem mądrości. Ten kawałek ziemi – Dolina Bogów – jest miejscem, do którego roszczą sobie słuszną własność i którego za nich nie chcą oddać.

Drugim ważnym wątkiem w filmie „Dolina Bogów” jest historia najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa, który doświadcza osobistej tragedii. To ona spowodowała, że izoluje się od świata zewnętrznego.

Trzecim wątkiem jest historia narratora, czyli Johna Ecasa. To pisarz zatrudniony w firmie Taurosa na stanowisku copywritera. On również ma problemy prywatne – rozstał się z żoną, co spowodowało u niego traumę. W ramach swoistej terapii zaczął pisać biografię swojego tajemniczego szefa. Udaje się na jego zaproszenie do posiadłości Taurosa. W tym samym czasie firma milionera burzy spokój przodków Indian Navaho, by eksploatować rudę uranu. To powoduje, że tamtejsze skały rodzą mściciela.

Główni bohaterowie filmu „Dolina Bogów”

Pisarz po rozwodzie, John Ecas, bogacz Wes Tauros oraz społeczność Navajów, amerykańskich Indian. To główni bohaterowie „Doliny Bogów”. W roli milionera zobaczyć można samego Johna Malkovicha, a w postać pisarza wcielił się Josh Hartnett.

Film metafizyczny, z pogranicza kina niezależnego

W filmie ścierają się różne pomysły na życie, kult pieniądza rywalizuje z pradawnymi tradycjami ludów pierwotnych Ameryki Północnej. Lech Majewski łączy ze sobą religię z mitem, posługuje się licznymi kontrastami i symbolami, by skłonić do własnych interpretacji i do zastanowienia się być może i nad własnym życiem. Krytycy określili  to dzieło jako kino wizjonerskie, w którym nie brakuje symbolicznych nawiązań i metafor. Broni się przepięknymi krajobrazami, ale miejscami zderzenie różnych światów – Indian z bogaczem z USA, trąci absurdem. „Dolina Bogów” nie jest filmem dla każdego, ale dla tych, którzy są gotowi do wyciągnięcia z niego nieoczywistych wniosków. Film można obejrzeć legalnie w telewizji internetowej.