Jak korzystać w legalny sposób z platform VOD?

Chcesz oglądać największe hity kinowe bez konieczności wychodzenia z domu? Taką możliwość zapewnia usługa VOD. Będziesz mógł z niej korzystać nawet wtedy, gdy nie posiadasz telewizora. W artykule wyjaśniamy, czym jest VOD i jakie możliwości zapewnia. Odpowiadamy również na pytanie dotyczące bezpieczeństwa i legalności takiego rozwiązania.

Co to jest VOD – definicja 

VOD to usługa, dzięki której można w dowolnie wybranym czasie i miejscu oglądać filmy oraz seriale. W odróżnieniu od transmisji na kanałach telewizyjnych, w tym przypadku użytkownik nie musi dostosowywać się do ramówki. Nie bez powodu skrót VOD oznacza „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Transmisja nie wymaga zastosowania pasma satelitarnego czy naziemnego. Odbywa się w sposób strumieniowy poprzez dowolne urządzenie z dostępem do internetu – np. tableta, smartfona, konsolę do gier, telewizor Smart TV czy komputer. 

Jak wypożyczyć materiał na platformie VOD? 

Aby oglądać na platformach VOD filmy i seriale, należy odszukać, a następnie wypożyczyć wybrany materiał. W celu jego odnalezienia można posłużyć się wyszukiwarką lub przejrzeć zawartość kategorii podzielonych według gatunków filmów, np. sensacyjne, komediowe, przygodowe czy dla dzieci. Istnieje również możliwość przeczytania podstawowych informacji na temat wskazanej produkcji, np. zarys fabuły, obsada aktorska, czas trwania czy nazwisko reżysera i scenarzysty. 

Na platformach VOD seriale i filmy są dostępne zarówno w wersji bezpłatnej, jak i wymagającej wniesienia opłaty. Zwykle nie zapłacimy za starsze produkcje, podczas gdy najnowsze hity kinowe i telewizyjne są już płatne. W celu wypożyczenia nagrania w serwisie VOD, należy opłacić kod pozwalający na jego odtworzenie. Będzie to możliwe w wyznaczonym czasie – np. IPLA daje użytkownikom aż 48 godzin. W tym czasie możesz kilkukrotnie obejrzeć film, przewijać go do dowolnego momentu, wstrzymywać i wznawiać.  

Zyskujesz także możliwość oglądania materiałów bez reklam. Nie byłoby to możliwe, gdybyś ten sam film oglądał w kinie lub tradycyjnej telewizji. Unikasz więc niepotrzebnego zdenerwowania, kiedy długo wyczekiwana scena zostaje nagle przerwana spotem reklamowym. Za dostęp do nagrania możesz zapłacić w szybki i wygodny sposób – np. BLIK-iem, kartą czy za pośrednictwem systemu automatycznych płatności. 

Jak oglądać filmy na VOD komfortowo i w wysokiej jakości? 

Popularne platformy posiadają w swojej bazie tysiące filmów i seriali, nagranych w wysokiej jakości. Aby jednak wyświetlały się prawidłowo na urządzeniu, należy korzystać z szybkiego i stabilnego łącza internetowego – najlepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się internet światłowodowy. Transmisję można uruchomić na dwa sposoby – za pomocą zainstalowanej na urządzeniu aplikacji lub bezpośrednio z poziomu przeglądarki witryn internetowych. 

Aby domowy seans filmowy dostarczył jak najwięcej przyjemności i rozrywki, warto oglądać go na dużym ekranie telewizora lub monitora. Jeżeli dysponujesz takim sprzętem, możesz połączyć z nim laptopa lub urządzenie mobilne. Najłatwiej zrobisz to, jeżeli wykorzystasz kabel HDMI. Czasami konieczne może okazać się zastosowanie przejściówki, jeżeli końcówki tabli nie są kompatybilne z wejściami. Posiadacze telewizorów Smart TV nawiążą połączenie metodą bezprzewodową, co umożliwia funkcja Wi-Fi Direct. Inną opcją oglądania filmów na dużym ekranie jest posłużenie się przystawką telewizyjną, np. Google Chromecast. 

Czy korzystanie z serwisów VOD jest legalne? 

Popularne platformy VOD, takie jak np. IPLA, działają w sposób całkowicie legalny. Posiadają prawa do udostępniania materiałów swoim użytkowników i umożliwiają ich oglądanie w wysokiej jakości.

W sieci można jednak spotkać również serwisy funkcjonujące nielegalnie. Często ich właściciele usiłują wyłudzać od odwiedzających poufne dane osobowe oraz skłaniają ich do pobrania szkodliwego oprogramowania na swoje urządzenie. Nakłaniają także do wysłania wiadomości SMS, która rzekomo służy uzyskaniu kodu dostępu do filmu. W rzeczywistości użytkownik aktywuje w ten sposób kosztowną usługę subskrypcyjną.