Struktura telewizji internetowej

Telewizja internetowa pojawiła się w naszych domach kilka lat temu. Dzięki niej użytkownicy uzyskali dostęp do setek programów na żywo, wiadomości czy filmów. Telewizja internetowa pozwala nam oglądać filmy online, gdzie tylko chcemy i kiedy chcemy. Jak dokładnie działa ta nowoczesna telewizja?  

telewizor photo

Rodzaje usług IPTV

Oprócz transmisji klasycznych kanałów telewizyjnych, IPTV zapewnia również następujące usługi interaktywne:

1) Wideo na żądanie: indywidualne dostarczanie treści wideo do subskrybenta. Pozwala użytkownikom oglądać dowolny film z biblioteki multimediów serwera VoD.

2) Near Video on Demand: jest to usługa wideo pay-per-view przeznaczona dla wielu użytkowników subskrybujących usługę nVoD. Harmonogram emisji treści jest wcześniej opracowywany, a subskrybenci mogą przeglądać harmonogram i oglądać treści zgodnie z ich zainteresowaniami.

3) Telewizja z przesunięciem w czasie: Telewizja z przesunięciem w czasie umożliwia abonentom późniejsze oglądanie transmisji na żywo, dzięki czemu mogą oni odtwarzać i wznawiać je według własnego uznania. Opcja przewijania jest również dostępna dla programów telewizyjnych

4) TV na żądanie (TVoD): Wybrane kanały telewizyjne są nagrywane, dzięki czemu można je oglądać w dowolnym momencie.

5) Telewizja na żywo: z lub bez interaktywności dodanej do aktualnie nadawanych programów telewizyjnych.

Architektura IPTV

W zależności od architektury sieci dostawcy usług istnieją dwa główne typy architektury IPTV, które można rozważyć przy wdrażaniu IPTV: scentralizowane i rozproszone. Scentralizowany model architektury jest stosunkowo prostym i łatwym w zarządzaniu rozwiązaniem. Ponieważ cała zawartość medialna jest przechowywana na scentralizowanych serwerach, nie wymaga kompleksowego systemu dystrybucji treści. Scentralizowana architektura jest ogólnie dobra dla sieci, która zapewnia względnie małe wdrożenie usługi VOD, ma odpowiednią przepustowość rdzenia i krawędzi i ma wydajną sieć dostarczania treści (CDN).

Architektura rozproszona jest tak samo skalowalna, jak model scentralizowany, jednak ma zalety związane z wykorzystaniem przepustowości i nieodłączne funkcje zarządzania systemem, które są niezbędne do zarządzania większą siecią serwerów. Dlatego operatorzy, którzy planują wdrożyć względnie duży system, powinni od samego początku rozważyć wdrożenie modelu architektury rozproszonej. Architektura rozproszona wymaga inteligentnych i wyrafinowanych technologii dystrybucji treści, aby zwiększyć efektywność dostarczania treści multimedialnych przez sieć usługodawcy.

Treści nadawane z satelitów i anten lokalnych są odbierane przez jednostkę centralną. Jednostka centralna to miejsce, w którym kanały telewizyjne na żywo i źródła AV są kodowane, szyfrowane i dostarczane w postaci strumieni multiemisji IP. Jednostka centralna będzie również zawierać serwery reklamowe, serwery transmisji na żywo TV, serwery i platformę wideo na żądanie (VOD), gdzie możemy znaleźć filmy online. Żądane filmy i kanały telewizyjne są dostarczane do widza za pośrednictwem sieci, która składa się z solidnego łącza internetowego za pośrednictwem światłowodów od końca nadawców IPTV. Widz otrzyma ten sygnał na końcu za pośrednictwem lokalnego lub preferowanego dostawcy usług internetowych, który może różnić się od szeregu opcji, takich jak Internet szerokopasmowy, światłowód, DSL itp. Gdy widz subskrybuje określoną usługę IPTV, otrzymuje określony dekoder usługi (STB). Dekoder jest urządzeniem końcowym, które dekoduje i deszyfruje strumienie TV i VOD w celu wyświetlenia na ekranie telewizora. Ten STB jest podłączony do połączenia internetowego (routera) widza i wykorzystuje Internet do dostarczenia widzowi treści wideo i telewizyjnych. Widz żąda filmów lub kanałów telewizyjnych za pośrednictwem interaktywnego portalu w STB, który umożliwia przeglądanie różnych usług IPTV, takich jak katalog VOD. Chociaż jest to typowy przykład modelu architektury IPTV, ze względu na dużą różnorodność dostawców usług na rynku oraz dostępne na rynku opcje IT, każdy dostawca usług może zdecydować się na wdrożenie nieco innej architektury, która odpowiada ich potrzebom, geograficznym obszar, łączność z punktem końcowym, warunki i wymagania lokalnego rynku oraz model biznesowy. Jednak w gruncie rzeczy zasady pozostają takie same i nie mogą różnić się zbytnio od tego, co tu widzisz.