Wymiana rozrządu w aucie – podstawowe informacje

Przegląd auta jest działaniem niezbędnym, jeśli zależy nam na jego jak najdłuższej żywotności. Nie powinniśmy o nim również zapominać w momencie, gdy pragniemy sprzedać samochód – sprawny pojazd jest po prostu pojazdem cenniejszym i bardziej interesującym na rynku sprzedaży. Jednak jak sprawa ma się z wymianą rozrządu, jak często powinno do niej dochodzić oraz ile taka usługa kosztuje?

Wymiana rozrządu – Jak często przegląd?

Należy liczyć się z tym, iż wymiany rozrządu nie da się uniknąć (posiadając auto z silnikiem spalinowym) – będzie nas ona czekać prędzej czy później. Dlatego też, oszczędzanie na niej nie jest w najmniejszym stopniu dobrym pomysłem, gdyż przynieść nam może wyłącznie większe szkody w pojeździe. Zaczynając od początku, rozrząd odpowiada za właściwą pracę wału korbowego oraz wałka rozrządu, a dokładniej zharmonizowanie oraz wyrównanie ich pracy. Dzięki temu zawory w silniku pracować mogą w normalnym tempie i unikają stykania się z tłokami, które odpowiadają za poruszanie się auta. Krótko mówiąc, zderzenie się zaworów z tłokami byłoby katastrofalne w skutkach dla silnika, a prawidłowo działający pasek rozrządu temu zapobiega.

Czym może grozić awaria rozrządu?

Wyszukując na stronach internetowych frazę: Wymiana rozrządu – Jak często przegląd? natknąć się możemy na multum wskazówek i pomysłów na to, jak przedłużyć pracę tej części. Jednak, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych kosztów za naprawę powinniśmy zrezygnować z drogi na skróty i skorzystać z jego wymiany w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Zerwanie się paska rozrządu lub jego przemieszczenie może spowodować szkody na ponad kilka tysięcy złotych – szybko można sobie obliczyć czy oddalanie daty udania się na przegląd jest racjonalnym działaniem. Zwłaszcza wśród starszych pojazdów koszt naprawy może autentycznie przerosnąć cenę za samo auto.

Co wpływa na częstotliwość wymiany rozrządu?

Do przeglądu dochodzić powinno, mniej więcej raz na 100 lub 200 tysięcy kilometrów. Różnice w liczbach wynikają z przebiegu pojazdu oraz jego wieku, a także zaleceń producenta, które zawarte są w instrukcji obsługi, którą samochód ma obowiązek posiadać. Ogólnie rzecz biorąc, w paroletnich i sprawnych samochodach do wymiany rozrządu powinno dochodzić raz na kilka lat – drobniejsze i mniej trwałe części obniżają swoją gibkość i sprężystość, co wywołać może awarię. Jeśli jednak podczas poruszania się naszym autem usłyszymy głośne dźwięki i stukot może to być znak, iż rozrząd przestaje spełniać swoje zadanie. Pamiętajmy też, aby podczas wizyty w warsztacie korzystać wyłącznie z części oryginalnych, co pozwoli nam mieć pewność, iż część ta będzie przez kolejne lata spełniała swoje zadanie.